Fulya Ahşap Ev

Ahşap Evler konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Ahşap zamanla kararma yapar mı?

- Ahşaba uygulanan emprenye (ahşap koruyucu) sayesinde kararma ve böcek oluşumu engellenebilir.

Ne kadar sık bakım gerekir?

- Bugünün teknolojisinde yapılan vernikler minimum 5 yıl bakım gerektirmemektedir

Yağmur, deniz suyu ya da nemden etkilenir mi, su geçirir mi?

- Emprenye ve vernikli olan binalarımızda su geçirimi söz konusu değildir

Evlerinizin dayanıklılık süresi ne kadar?

- Bugüne kadar yapılan araştırmalar göstermiştir ki bakımı yapıldığı sürece ahşap evlere ömür biçilemez. Büyükada yetimhanesi olarak inşa edilen ahşap bina yüz yılı aşkın süredir dimdik ayaktadır

Kaç kata kadar çıkabiliyorsunuz?

- Ahşap yapılarımızda kat sınırlaması söz konusu değildir

Fiyatlarınıza dahil olan ve olmayan işler neler?

- Binanın imalat ve montajı, kapı ve cam aksesuarları, emprenye, vernik, çatı izolasyonu, lambriler ve kiremit (shingle) firmamıza aittir. Elektrik, su, temel beton ve ruhsat müşteriye aittir.

Teslim süresi ne kadardır?

- Teslim süresi yapının plan ve büyüklüğüne göre değişmekte olup 2 ile 7 gün arasında montaj tamamlanmaktadır.

Evimi inşa etmek için izin almam gerekiyor mu?

- Evet, izin için binanın bulunacağı Belediye Başkanlıkları’ndan ruhsat alınması gerekiyor. 

Türkiye'nin her yerine yapabiliyor musunuz ?

- İstenilen her yere yapılarımızı inşa edebiliyoruz.

Kullanılan Ağaç Türleri ve Montaj Sisteminiz Nasıl?

- Firmamız 4m² 'den 400m² 'ye kadar çeşitli tip ve boyutlarda ahşap yapılar üretmektedir. - Üretimimizde Rusya'nın dünyaca ünlü Sibirya bölgesinden özel olarak ithal edilen 1. sınıf fırınlanmış çam kereste kullanılmaktadır. - İleri teknoloji ile üretilen yapılar, geçme olarak üst üste konulan (32m²'ye kadar olan yapılarda 4.5 cm daha büyük yapılarda 6cm kalınlığındaki) kalaslardan oluşmaktadır. - Her hangi bir çivi yada vida kullanılmamaktadır.Dolayısıyla ürettiğimiz ahşap yapılar defalarca sökülüp takılabilmektedir. Bu aşamalarda hasar oranı %0 dır. - Ahşap yapılarımız, köşe bağlantılarında kullanılan özel geçme sistemi sayesinde son derece dayanıklıdır

Bir Ahşap Yapı Ne kadar Zamanda Biter?

- Ahşap yapılarımızın montajı büyüklüğüne göre 1 ile 4 gün arasında gerçekleştirilmektedir.Standart modellerin dışında ahşabın özelliğine ahşap yapı ve teknolojiye uygun olmak koşuluyla özel projeler de firmamız tarafından uygulanmaktadır.

İzolasyon için neler kullanılıyor?

- Ahşap yalıtkan bir malzemedir. Ancak binanın kurulacağı yere ve bina planına göre ağaç kalınlığı değiştirilebilir. İstek halinde ek izolasyon uygulanabilmektedir.

Ahşabın Isı Yalıtımı Nasıldır?

- Ahşap enerji dostudur imal edilirken ve inşa edilirken diğer yapı malzemelerine göre çok daha az enerji kullanılır. Ahşap evi ısıtmak için de çok daha az enerji harcanır.

Ahşap Yapının Sağlığıma Bir Etkisi Var Mıdır?

- Ahşap yapılarda yaşayanların fizyolojik ve psikolojik açıdan kendilerini çok daha sağlıklı hissederler.  - Ahşabın insanla birlikte soluk aldığını, romatizma, astım, böbrek hastalıkları ve dolaşım bozuklukları üzerinde olumlu etkileri vardır.  -Ahşabın doğa ile bütünleşmesi, ısı yalıtım özelliği nedeniyle sıcak veya soğuk geçirmemesi nem ve rutubete imkan tanımaması dolayısıyla insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri yapılarda ahşabın tercih sebebi olması için yeterlidir.

Ahşabın Yanması Daha Kolay Değil Midir?

- Bilinenin aksine yangında en güvenli yapı malzemesinin ahşap olduğu bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Bunda en önemli faktör ahşabın ısı geçirmeme ve kömürleşme özelliğidir. ABD'de spor salonu gibi, kalabalıkları barındıracak yapıların,yangın tehlikesine karşı ahşap karkasla inşa edilmesinin nedeni budur. - Hesap sonucu çıkan ahşap kesitinin biraz daha büyüğü kullanıldığında, dıştaki kömürleşen tabakanın doğal bir izolasyon sağlayarak iç ahşabın YANMASINI GECİKTİRDİĞİ. - Bütün birahşap yapının yanarak kül olması ise 1 saat kadar size zaman kazandırır. -Ahşap akla ilk gelenin aksine yangına dayanıklılığı açısından da dünyanın bir çok yerinde çeliğe tercih edilmektedir. zira yangında genleşme nedeniyle bazen 10 dakikada çökebilen çelik çatı ve direkler arasındaki duvarlara karşılık ahşap yapı en az 5 - 6 kat daha fazla bir zaman zarfında dahi taşıyıcı özelliğini devam ettirir.

Ahşap Yapılar Depreme Ne Kadar Dayanıklıdır?

- Sağlam yapılmış bir yapı çok dayanıklıdır. Fakat fay hattında bulunan her yapı mutlaka hasar görür. Eğer çatı mühendisliği yapılmış bir ev ise yıkılma kolay kolay olmaz, sağa sola yatmalar dönmeler olabilir. Çökme asla olmaz. Alçıpanlar, izolasyon çökebilir, ama yapı asla tamamen çökmez.

Ahşabın Diğer Yapı Malzemelerine Göre ağırlığı Nedir?

- Betonarme ahşaba göre 5 KAT, çelik ise 13 KAT ağırdır. - 100 m2 lik betonarme karkas sistemi yaklaşık 75 ton, 100 m2 lik ahşap karkas sistemi ise 2.5 - 4 ton arasındadır

Alaeddin Mahallesi Armatör Yakup Aksoy Cad. No : 2 Gelibolu / Çanakkale / Türkiye
0-286-5664320 - 56612310 , 286-5664380
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Ahşap evler, Ahşap mobilyalar, ahşap oyun grupları konusunda çok daha detaylı bilgiler için bizimle irtibata geçiniz.

Facebook sayfamızda güncel projelerimizi görebilirsiniz.